Családi, Párkapcsolati Mediáció
Már régóta nem találják párjával a közös hangot? Szeretnének megoldásokat találni közös dolgaikra, de minden beszélgetés veszekedésbe torkollik? Szükségük lenne egy pártatlan segítőre, aki megteremti a hidat Önök között?
„A mediáció lényege abban áll, hogy képes a feleket egymás felé fordítani, nem úgy, hogy szabályokat kényszerít rájuk, hanem segít megteremteni kapcsolatuk újszerű és közös felfogását, melynek révén megváltozik a két fél egymáshoz való viszonyulása.”
(Riskin, 1994)
A család gerince a párkapcsolat. Ha az megroggyan, minden düledezni kezd!
A közös évek alatt begyűjtött sérelmek, a hétköznapok monotóniája minden kapcsolatot megtépázhat. Gyakran észre sem vesszük, hogy már jó ideje nem is beszélgetünk. Egy nap arra ébredünk, hogy minden idegesít a másikban és a legalapvetőbb dolgokat sem tudjuk veszekedés nélkül megbeszélni. Hagytuk, hogy a megszokás, a stressz, a gondok eltávolítsanak bennünket egymástól. Nem tudjuk, hol romlott el, nem tudjuk, hogy hozzuk helyre, csak azt tudjuk, hogy fontos nekünk a másik, hiányzik és nem akarjuk elveszíteni.
Az ilyen és ehhez hasonló élethelyzetben lehet a párkapcsolati és családi mediáció hatékony segítség.
A mediáció során, egy pártatlan, szakképzett mediátor segítségével a párok megtalálhatják konfliktusaik gyökerét és új alapokra helyezhetik kapcsolatukat. Megoldhatják a régóta húzódó vitás kérdéseket anélkül, hogy véget nem érő, személyeskedésbe torkolló szócsatákat folytatnának és megtanulhatnak újszerűen kommunikálni egymással.
A mediáció folyamata a mediátor felkérésével kezdődik és mindkét félnek, illetve minden érintett félnek szabad akaratából, önként kell részt vennie benne. A közös mediációs üléseket az előkészítő folyamat előzi meg, mely során a mediátor külön-külön beszél a felekkel, megismeri helyzetüket, egyéni nézőpontjukat, szempontjaikat. A gyakorlat azt mutatja, hogy problémától függően 2-6 alkalom szükséges ahhoz, hogy a felmerülő konfliktusokat rendezni lehessen, a vitás kérdésekben konszenzusra jussanak a felek és helyreálljon az egyensúly. A mediációs ülések alkalmanként 2-5 órásak. Menetük előre meghatározott, egymásra épülő részekből áll, melyről a mediátor az első ülés során tájékoztatja a feleket. A mediációs folyamat a felek közötti megállapodás írásos formában való rögzítésével zárul, amely magánokiratnak minősül.
HA ÚGY ÉRZIK, SEGÍTSÉGÜKRE LEHETEK KONFLIKTUSAIK MEGOLDÁSÁBAN, KERESSENEK BIZALOMMAL!
Válási Mediáció
Válságba jutott a házasságuk? Kapcsolatuk menthetetlen, de szeretnének kulturáltan elválni? Szeretnének megegyezésre jutni, de beszélgetéseik folyton veszekedésbe torkollnak? Szeretnék, ha a bíróság helyett Önök döntenének a vagyonmegosztás, gyermekelhelyezés, tartásdíj, láthatás kérdéseiben, de ehhez szükséges egy pártatlan szakember segítsége?
„Nincs olyan válás, ami után a felek boldogan élnek, míg meg nem halnak. Döntésük következményeit egész életükben viselniük kell. Nem állítom, hogy nincs élet a válás után. Csupán arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy válás után az élet mindig bonyolultabb, mint előtte volt.” (Gery Chapman)
Ha egy házasság zátonyra fut és visszafordíthatatlanul megromlik, az önmagában is tragédia. A bontóper mechanikus, sokszor évekig tartó procedúrája csak tovább mélyíti a szakadékot a felek között és felesleges plusz fájdalmat okoz mindenkinek. A válási mediáció abban nyújt segítséget, hogy egy végérvényesen megromlott kapcsolatot a lehető legemberibben lehessen lezárni. Lehetőséget ad arra, hogy a felek minden közös ügyükben maguk döntsenek, olyan megoldásokat találva, amik mindegyikük számára élhetőek és elfogadhatóak.
Ha a válás elkerülhetetlen, de a szálakat Önök szeretnék elvarrni és nem akarják, hogy a bíróság döntsön mindarról, ami fontos Önöknek, VÁLASSZÁK A MEDIÁCIÓT.
A válási mediáció azoknak a házaspároknak, élettársaknak nyújt segítséget, akik kapcsolatukat menthetetlennek érzik, de szeretnének békében elválni, illetve mindabban hatékonyan együttműködni, ami továbbra is összeköti majd őket. Mindez akkor válik különösen fontossá, ha a házasságból, élettársi kapcsolatból közös gyermek is született.
A válási mediáció célja a gyors és békés egyezségre jutás minden olyan kérdésben, amelynek szabályozása elengedhetetlen, akár jogi, akár egyéni szempontból. A mediátor arra törekszik, hogy a folyamatban mindenki egyenrangú félként vehessen részt és mindenki szempontjai érvényesüljenek.
A mediáció folyamata a mediátor felkérésével kezdődik és mindkét félnek szabad akaratából, önként kell részt vennie benne. A közös mediációs üléseket az előkészítési folyamat előzi meg, mely során a mediátor külön-külön beszél a felekkel, megismeri helyzetüket, egyéni nézőpontjukat, szempontjaikat. A gyakorlat azt mutatja, hogy problémától függően 1-6 alkalom szükséges ahhoz, hogy a felmerülő konfliktusokat rendezni lehessen és a vitás kérdésekben konszenzusra jussanak a felek. A mediációs ülések alkalmanként 3-5 órásak. Menetük előre meghatározott, egymásra épülő részekből áll, melyről a mediátor az első ülés során tájékoztatja a feleket. A mediációs folyamat a felek közötti megállapodás írásos formában való rögzítésével zárul, melyet a bírósághoz benyújtva kérhetik házasságuk közös megegyezéssel történő felbontását és egyezségük bírósági jóváhagyását.
A mediáció díja megegyezés alapján.
HA ÚGY ÉRZIK, SEGÍTSÉGÜKRE LEHETEK VÁLÁSUK BÉKÉS LEBONYOLÍTÁSÁBAN, KERESSENEK BIZALOMMAL!