„Az önismeret, önmegismerés egy olyan önmagunkra irányuló lelki folyamat, amely során megismerjük személyiségünk tulajdonságait, képességeit, szándékait, céljait, érzelmeinket, gondolatainkat és mindezek együttes működését.” (wikipédia)
Arra a kérdésre, hogy mi is pontosan az önismeret, meglehetősen összetett választ tudunk csak adni. Nem csupán azért, mert az ember három, önmagában is rendkívül komplex részből tevődik össze: test, lélek és szellem, - melyek külön-külön való megismerése, megértése is épp elég nehéz- hanem azért is, mert ezeknek a részeknek az egymásra hatása egy bonyolult „szabályok” által vezérelt, rendkívül titokzatos terület, amelynek egysége és harmóniája a kiteljesedésünk és jóllétünk záloga.
Amikor elkezdünk velük foglalkozni, hogy jobban megismerjük és megértsük önmagunkat, olyan, mintha egy hatalmas labirintusba lépnénk be, ahol különböző tematikus túrákra lehet feliratkozni. Mindegyik részünknek számos bugyra van, és mi mindig egy újabba tévedünk be, ahol a díszlet és a forgatókönyv folyton változik. Egyazon történet sok-sok nézőpontból való megközelítése zajlik. Hol az idő kap főszerepet és a hozzá való viszonyunk. Hol a szerepeink, jelmezeink, maszkjaink. Hol a céljaink és erőforrásaink, hol a legalapvetőbb szükségleteink és gyakran a legfontosabb kapcsolataink. Egy idő után elveszünk a részletekben. Nem látjuk, hogy és hol futnak össze a szálak. Néha pillanatokra úgy tűnik, hogy megértettük a lényeget, aztán jön egy váratlan szereposztás, egy új helyzet, egy forgatókönyvön kívüli jelenet, és minden biztonságérzetünk szertefoszlik. Visszatérnek az utált, annyi bajt okozó, mégis oly ismerős és bejáratott minták, sémák, és nem tudunk ellenállni, elkapjuk őket, beléjük kapaszkodunk. Ilyenkor reménytelennek tűnik, hogy bármikor, bármi is megváltoztatható lehet bennünk, körülöttünk. Mintha minden kőbe lenne vésve. Mintha csak karosszériái lennénk valami fura, önjáró motornak.
Honnan közelítsek? Mivel kezdjek? Évekig fogok járni valakihez, ahol szisztematikusan átbeszéljük az életem minden területét, aztán megpróbálok ezekből összerakni egy kerek egészet? Lesz olyan valaha, hogy én irányítom az életem? Lesz olyan, hogy az és úgy történik benne, ahogy valóban szeretném? Lesz olyan, hogy megbékélek önmagammal? Esetleg meg is tanulom szeretni és elfogadni azt, aki vagyok? Hogyan lehetnék önmagam legjobb variációja?
Sok-sok jogos kérdés, melyekre nem könnyű frappáns választ adni. A helyzet az, hogy az önismeret és az abban való fejlődés nem egy egyenes vonalú, csak előrefelé mutató folyamat. Van, amikor előbb kerülünk bele helyzetekbe és évekkel később érünk meg rá, hogy működni tudjunk bennük. Van, hogy mindez pont fordítva történik. Vannak nagy előrelépések, stagnálások, szintlépések és visszaesések. Mindezek természetes részeit képezik annak az életünk végéig tartó kalandnak, melyen magunkkal, magunkban és magunk körül veszünk részt.
Kaland, mert benne van az ismeretlen felfedezése, a váratlanság, a veszély, a kihívások, csakúgy, mint a játék, a meglepetés és az élvezet is. Ha ezt elfogadjuk, akkor azzal is békét tudunk kötni, hogy nem vagyunk készen; hogy mindig találunk magunkban valamit, ami messze nem tökéletes. Onnantól ezt az utazást – minden csalódásával, kudarcával, szenvedésével együtt – akár szerethetjük is. A kalandban a legjobb pedig az, hogy nem egyedül veszünk részt benne, mindig találunk útitársakat. Nem mindig hús-vér segítőket; néha mások régi térképeit, jegyzeteit, de ha nyitott szemmel járunk, valami olyat, ami bennünket is előbbre visz az utunkon. Aztán van úgy, hogy másokkal közösen kell túljutnunk egy állomáson. Van, hogy mi tartunk bakot vagy adunk kölcsön egy szerszámot; van, hogy bennünket segít valaki tovább. Van, hogy egy helyzetre nem vagyunk megfelelően felkészülve. Nincs meg hozzá a szükséges felszerelésünk vagy nem tudjuk, hogyan küzdhetnénk meg az adott akadállyal. Aztán megszerezzük a nélkülözhetetlen kelléket vagy megtanulunk egy új készséget, melyek onnantól a hátizsákunk részei és legközelebb azonnal előhúzhatjuk őket, ha kell.
Ilyen az önismeret is. Sok-sok különálló kaland, más-más helyszínen, mégis ugyanannak az útnak, ugyanannak a küldetésnek a részei.
Az online önismereti tréningek olyanok, mint egy-egy küldetés. Más-más területet dolgoznak fel, más-más kérdésekre segítenek választ, megoldást találni.
Mik az előnyeik?
Ha úgy érzi, jelenlegi élethelyzete nem teszi lehetővé, hogy személyesen vegyen részt önismereti csoportmunkában, de szeretne minőségi időt tölteni önmagával, melynek célja a mélyebb önismeret, önfejlesztés és önelfogadás, akkor iratkozzon fel a Hírlevélre vagy a megadott elérhetőségeken érdeklődjön a soron következő online tréning-lehetőségekről.